skanowanie 3d, rapid prototyping

Medycyna to jedna z najszybciej i najprężniej rozwijających się branż na świecie. Każdego roku do codziennego użycia wchodzą nowe, bardziej zaawansowane maszyny ratujące ludzkie życie i zdrowie. Coraz częściej także medycyna korzysta z drukarek 3D. Tak było też w tym przypadku.

druk 3d, drukowanie 3d

Choroba Parkinsona to schorzenie, które dotyka ponad 10 milionów ludzi. Wpływa ono na motorykę ludzką a jej przyczyną są zaburzenia w układzie nerwowym. Dzięki prostemu wynalazkowi i drukarkom 3D monitorowanie objawów choroby stało się o wiele łatwiejsze.

drukarki 3d, skanery 3d

Już wkrótce odbędą się rozgrywki w ramach 50. Edycji Super Bowl. Dla fanów Futbolu Amerykańskiego jest to najważniejsze wydarzenie roku. To samo tyczy się też zawodników, dla których występ podczas zawodów jest niezmiernie ważny. Dzięki ochraniaczowi wykonanemu na drukarce 3D Thomas Davis, grający dla Carolina Panthers, będzie mógł zagrać pomimo poważnej kontuzji, którą odniósł podczas gry.

skanowanie 3d, drukowanie 3d

Laurent Bernadac zagrał motyw z serialu „Z archiwum X” na skrzypcach elektrycznych, w całości wykonanych na drukarce 3D. Był to jego hołd wobec twórców i aktorów występujących w serialu.

druk 3d, rapid prototyping

Naukowcom z Tajwanu udało się wystrzelić eko-friendly rakietę. Jej główny napęd stanowią sorbitol z domieszką azotu. Kadłub został natomiast w całości wykonany na drukarce 3D.

skanery 3d, drukarki 3d

Już od pewnego czasu techniki 3D są wykorzystywane przy tworzeniu implantów oraz kości dla ofiar poważnych chorób lub wypadków. Niestety, do tej pory technologia ta była stosunkowo kosztowna i czasochłonna. Dzięki temu odkryciu przeszczepy kości z drukarek 3D mogą stać się codziennością.

drukarki 3d, skanery 3d

Pomału lecz sukcesywnie drukarki 3D przedzierają się do wszechobecnej popkultury. Z każdym rokiem powstaje coraz więcej filmów i animacji, które są tworzone właśnie dzięki figurkom i dekoracjom wykonanym na drukarkach generatywnych. Bardzo głośno w ostatnim czasie jest także o teledysku grupy Chemical Brothers, w którym elementy wykonane na drukarkach 3D odgrywają kluczową rolę.

skanery 3d, rapid prototyping

Znany brytyjski designer a także gamer stworzył projekt na podstawie gry Fallout 4. Wszyscy fani serii są zachwyceni i pragną samemu wykonać projekt.

drukarki 3d, druk 3d

Każdy, kto kiedykolwiek studiował anatomię doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak trudne jest ją przyswoić opierając się jedynie na wykresach i rysunkach poglądowych. O wiele łatwiej jest wyobrazić sobie wszystkie połączenia, ścięgna, kości, mięsnie itd. Bazując na autentycznym człowieku. Oczywiście z wielu względów jest to znacznie utrudnione. Na szczęście powstała bardzo atrakcyjna alternatywa.

drukowanie 3d, skanowanie 3d

Tradycjonaliści gitarowi mogą być przerażeni słysząc, że firma Fender zamierza korzystać w swoich fabrykach z drukarek 3D. Innowacje to jedno, ale wprowadzanie na rynek Staratocastera z korpusem wykonanym z PLA to dla niektórych zbyt wiele. Oczywiście Fender wykonał już Telecastera z drukowanym korpusem, jednak był to tylko jednorazowy eksperyment. Tym razem w grę wchodzi coś zupełnie innego.

skanery 3D, skanowanie 3D

Po raz kolejny technologie przestrzenne przyszły z pomocą choremu zwierzęciu. Tym razem chodzi o kota imieniem Mozart, który po tragicznym upadku z ponad 30 metrów cierpiał z powodu połamanych tylnych łap. Teraz kotem może ponownie poruszać się bez bólu.

drukarki 3d, rapid prototyping

Od lat technologie przestrzenne kojarzone są głównie z tworzeniem futurystycznych przedmiotów i kształtów. Tylko technologie przyrostowe pozwalają bowiem na tworzenie tak skomplikowanych struktur wewnętrznych. Japoński artysta wykorzystał je jednak do odtworzenia naczynia z dynastii Jomon, którego wiek datowany jest na ponad 5000 lat.

drukowanie 3d, druk 3d

Centrum Designu w Paryżu (Lieu du Design) otworzy specjalną wystawę dedykowaną w całości drukowi 3D. Wystawa ma powstać tej wiosny a jej tytuł to „Drukowanie 3D, fabryka przyszłości” (Impression 3D, l’usine du futur).

Fani archeologii i paleontologii mogą wreszcie podziwiać pełnowymiarowy szkielet Tytanozaura, największego znanego ludzkości dinozaura. Został on zaprezentowany w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

drukarki 3d, druk 3d

Oto kolejny projekt, który udowadnia, że drukarki 3D mają o wiele więcej zastosowań, niźli tylko drukowanie zabawek i bezwartościowych gadżetów. Student inżynierii mechanicznej zaprojektował funkcjonalny mikrometr w całości drukowany na drukarce 3D.

rapid prototyping, drukowanie 3d

Coraz więcej firm z branży samochodowej pracuje nad stworzeniem komercyjnego pojazdu, wykonanego głównie na drukarkach 3D. Audi jednak poszło o krok dalej i pracuje nad stworzeniem łazika księżycowego.

drukarki 3d, druk 3d

Około roku temu w mediach dosyć głośno mówiło się o Tukanie, który stracił swój dziób na skutek ataku grupy młodych ludzi. Po tym zdarzeniu ptak trafił do lecznicy dla zwierząt w Kostaryce. Niedawno dzięki technologiom 3D ptak odzyskał utraconą część dziobu.

skanery 3d, skanowanie 3d

Niedawno pisaliśmy o wspólnych pracach firm Google oraz Lenovo nad stworzeniem mobilnego skanera przestrzennego. Do działań tych włączył się Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Zurychu. Pracuje on nad stworzeniem tabletu, mogącego działać w roli skanera 3D.

skanery 3d, skanowanie 3d

Podczas Targów CES 2016 Google oraz Lenovo zaprezentowali projekt nowego telefonu komórkowego, wyposażonego w specjalnie zaprojektowany skaner przestrzenny. Urządzenie ma powstać w ramach projektu TANGO i ma wejść w życie nawet na początku przyszłego roku.

druk 3d, rapid prototyping

W ciągu ostatnich kilku lat druk 3D był dosyć często wykorzystywany przez branże modową. Początkowo drukowano tylko drobne akcesoria i dodatki. Obecnie coraz częściej możemy się spotkać z butami, sukienkami oraz innymi elementami ubrań, wykonanymi technologią rapid prototyping.